Szkoła Podstawowa nr 1 w Gniewkowie

Wycieczka do Warszawy – 6-7 kwietnia 2017r.

Sprawozdanie z wycieczki do Warszawy – 6-7 kwietnia 2017r.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Gniewkowie z klas: IVD, VIB i VIC udali się wraz z wychowawcami: p. Lidią Zimną, Grażyną Czachorowską–Szczupak i panem Tomaszem Wesołkiem do Warszawy. Celem wycieczki było poznanie historii Polski poprzez historię miasta, które było jego stolicą, poznanie jej dnia dzisiejszego.

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęła wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zostało ono otwarte w 2004r. Około  30 tysięcy zgromadzonych tu eksponatów przedstawia walkę i codzienność Warszawy na tle okupacji, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców po wojnie. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne. Uczniowie z ciekawością spacerowali po ulicach powstańczej Warszawy, przy dźwiękach walk, alarmów lotniczych, efektów świetlnych, oglądali uzbrojenie powstańców, barykady, ich dzień codzienny, a także powstańczy szpital i kanały, którymi przemieszczali się walczący. Wielkie zainteresowanie wzbudziła replika samolotu Liberator, który w czasie powstania dokonywał zrzutów dla Warszawy.

Kolejnym punktem programu była wizyta na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Można tam było podziwach panoramę współczesnej Warszawy, dostrzec Stadion Narodowy, najbardziej znane wieżowce, poczuć ogrom tego prawie 2 milionowego miasta.

Następnie uczestnicy udali się na Stadion Narodowy i tam na samej jego koronie podziwiali jego wielkość, przypomnieli sobie najważniejsze wydarzenia, jakich jest on świadkiem i gospodarzem.  Obiekt został otwarty w 2012 roku, jest stadionem wielofunkcyjnym – odbywają się tu przez cały rok różnorodne imprezy, koncerty, może pomieścić prawie 59 tysięcy widzów. Po wizycie na stadionie cała grupa udała się na zasłużony odpoczynek do Hotelu.

Poranek drugiego dnia przyniósł spotkanie z panią przewodnik obok pomnika Józefa Piłsudskiego w Łazienkach. Następnie podczas wędrówki urokliwymi alejkami parku uczniowie poznali historię powstania Pałacu na Wodzie, najważniejsze osoby z nim związane, a także codzienne życie mieszkańców. Podziw wzbudziły słynne ogrody znajdujące się na terenie Łazienek, oraz Amfiteatr. Grupa zapoznała się też z leżącym w pobliżu Belwederem, miejscem urzędowania twórcy odrodzonej Polski – Józefa Piłsudskiego. Pałac w Łazienkach został spalony przez Niemców w 1944r. i odbudowany po wojnie. Wizytę upamiętniło wspólne zdjęcie na tle pomnika Fryderyka Chopina.

Po zakończeniu wizyty w Łazienkach, uczestnicy wycieczki udali się na Plac Zamkowy, gdzie pod Kolumną Zygmunta poznali historię Zamku Królewskiego, by potem zapoznać się z jego wnętrzem i historią. Zwiedzanie zamku rozpoczęto od zdjęć zniszczeń wojennych – w czasie II Wojny Światowej – po upadku Powstania Warszawskiego Niemcy zburzyli zamek. Uczniowie z zaciekawieniem i wzruszeniem wysłuchali informacji przewodników o ratowaniu najcenniejszych eksponatów, o robieniu dokumentacji fotograficznej na poczet przyszłej odbudowy, o ofiarności ludzi przy jego odbudowie. Następnie zwiedzili najpiękniejsze zamkowe sale – tronową, marmurową, prywatne apartamenty ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.  Oglądając zgromadzone obrazy – min. Jana Matejki, Canaletto, mogli zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami z historii Polski i Warszawy, podziwiali kunszt złoceń, inkrustowane podłogi, wyszywane złote orły. Prawdziwą gratką było obejrzenie galerii obrazów umieszczonej w piwnicach zamku, gdzie wystawione są min. obrazy Rembrandta „Dziewczyna w ramie obrazu” oraz „Uczony przy pulpicie”. Na koniec obejrzano film przedstawiający historię zamku od momentu budowy, jego lata świetności, zniszczenie i odbudowę. Pobyt w Zamku królewskim był piękną lekcją historii.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Pani przewodnik opowiedziała bardzo ciekawa historię katedry.  Jest to jedna z najstarszych świątyń Warszawy. Odbywały się w niej najważniejsze wydarzenia: koronacje królów Polski, głosił kazania ksiądz Piotr Skarga, nastąpiło tutaj zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja. W podziemiach katedry pochowani są najwybitniejsi Polacy: ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, Ignacy Paderewski, Ignacy Mościcki, oraz Prymasi Polski: Stefan Wyszyński i Józef Glemp. Znajduje się też bezcenny i otoczony kultem krucyfiks Jezusa Ukrzyżowanego pochodzący z początków XVI wieku. W czasie II Wojny Światowej został potajemnie wyniesiony z katedry i ocalał, podczas gdy katedra została zniszczona przez Niemców.

Po wyjściu z katedry uczestnicy wycieczki podczas spaceru po Starym Mieście zobaczyli Starówkę, Barbakan, pomnik Jana Kilińskiego, pomnik Małego Powstańca, widzieli też szereg miejsc upamiętniających Powstanie Warszawskie: miejsca walk, barykad, oraz egzekucji ludności cywilnej. Była to bardzo pouczająca i wstrząsająca lekcja historii.  Tym bardziej, że wszystkie te miejsca były doszczętnie zniszczone przez Niemców w czasie walk i po upadku powstania, a następnie odbudowane po wojnie.

Uczniowie zobaczyli również miejsce urzędowania Prezydenta Polski – Pałac Prezydencki. Ostatnim punktem wycieczki był Grób Nieznanego Żołnierza i odprawa warty. Po wysłuchaniu historii tego miejsca i zobaczeniu odprawy grupa udała się na obiad do budynku biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, po czym nastąpił powrót do Gniewkowa.

Wycieczka dostarczyła uczniom i ich opiekunom mnóstwo wrażeń, była piękną, żywą lekcją historii i patriotyzmu, pozwoliła zobaczyć miejsca najważniejszych dla kraju wydarzeń i poznać Warszawę – stolicę Polski.

Fotorelacja: stolica

Spisała – Grażyna Czachorowska-Szczupak

 

Galeria

Ostatnio dodane