Szkoła Podstawowa nr 1 w Gniewkowie

Warsztaty edukacyjne pt. „O czym szumi las nocą”

„Studenci” z IIa na zajęciach w Instytucie Biologii i Ochrony Środowiska UMK w Toruniu.

13 stycznia 2017r. w ramach szóstej ogólnopolskiej edycji Nocy Biologów uczniowie klasy IIa SP nr 1 wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pt. „O czym szumi las nocą”.

Celem zajęć było uświadomienie poprzez różnorodne doświadczenia, zadania, gry, roli jaką odgrywają drzewa w przyrodzie i ich znaczenie dla człowieka.

Podczas spotkania uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat życia lasu. W grze „Memory” dopasowywali liść do jego nazwy, wykazywali się znajomością nazw drzew rosnących w polskich lasach i oddzielali je od innych, rosnących np. w tropikach lub sadach. Uczyli się rozpoznawać drzewa według określonego kodu. Leśne zagadki nie stanowiły dla naszych uczniów większych problemów, rozwiązywali je po mistrzowsku. Podczas zabawy ruchowej "Do czego potrzebne są rośliny?" należało odpowiedzieć na pytania: Po co potrzebne są rośliny?, Co należy robić, aby było łatwiej oddychać? Kolejnym zadaniem było wykazanie się wiedzą związaną z powstawaniem bursztynu. Było to przypomnienie wiadomości nabytych w szkole, ale tym razem uczniowie nauczyli się go produkować i na koniec … trzeba było go zjeść.

Kolejnym etapem wycieczki były odwiedziny w muzeum wydziałowym, w którym znajdują się piękne zbiory egzotycznych motyli, ptaków żyjących w Polsce i na świecie oraz roślin tropikalnych. Można było także podziwiać wizerunki afrykańskich zwierząt. Przewodnikiem była dr hab. Alina Trejgell, która w dalszej części spotkania wraz z dr Marleną Zielińską, doktorantką i studentkami biologii prowadziła zajęcia.

Z bagażem nowych doświadczeń i wiedzy, drobnymi upominkami cała ekipa szczęśliwie wróciła do Gniewkowa.

Fotorelacja: Noc biologów

Maria Świderska

M.Gremplewska

 

Galeria

Ostatnio dodane