Szkoła Podstawowa nr 1 w Gniewkowie

VIc, VId i Vc w Biskupinie

Magiczne warsztaty wigilijne

W grudniu magia świąt Bożego Narodzenia ogarnęła naszą szkołę. Już nie mogliśmy się doczekać upominków. Małym prezentem dla klas VIc, VId i Vc był wyjazd do Biskupina na warsztaty wigilijne. Celem wycieczki było poznanie tradycji i zwyczajów związanych z tymi pięknymi, rodzinnymi  świętami.

Warsztaty były przeprowadzone w dwóch grupach. Uczniowie przydzieleni do pierwszej z nich, poznali recepturę wypiekania świątecznych pierników. Z wielkim zaangażowaniem własnoręcznie ugniatali ciasto i wyrabiali z niego pierniki, które później zostały upieczone. Praca przy pieczeniu pierników sprawiła wszystkim wielką frajdę. Uczniowie z drugiej grupy wykonywali ozdobę świąteczną zwaną podłaźniczką. Dowiedzieli się wiele o jej historii i znaczeniu na wigilijnym stole. Gałązki świerku ozdabiali cukierkami, mikołajkami, bałwankami i kokardkami. Po wykonaniu ozdób mieli możliwość wykazania się umiejętnościami malarskimi, zdobiąc szopkę betlejemską.  Następnie, tak jak nakazuje zwyczaj, złożyliśmy sobie życzenia, podzieliliśmy się opłatkiem i zasiedliśmy do wspólnej wieczerzy. Wysłuchaliśmy również interesującego wykładu dotyczącego świątecznych tradycji i wspólnie zaśpiewaliśmy kolędy.

Wyjazd ten wprowadził nas w magiczny czas świąt, na które zawsze z niecierpliwością czekamy.

 

Fotorelacja tu: warsztaty


Julia Orzeł

Julia Drzażdżewska

Weronika Makowiecka

 

Galeria

Ostatnio dodane