Szkoła Podstawowa nr 1 w Gniewkowie

Wycieczka VIc do Bydgoszczy

W dniu 5 kwietnia 2016 roku uczniowie klasy VIc pod opieką Pani Elżbiety Olszewskiej oraz Pani Marii Morawiec udali się na wycieczkę do Bydgoszczy.

Celem jej było poznanie niezwykłego miejsca jakim jest Muzeum Mydła i Historii Brudu. W rzeczywistości jest to miejsce równie ciekawe jak jego nazwa. W interesujący sposób przedstawiana jest historia brudu i higieny od starożytności do współczesności. Mieliśmy możliwość przeniesienia się do średniowiecznej łaźni oraz do XIX-wiecznego pokoju kąpielowego. Ze zdumieniem oglądaliśmy urządzenia służące do mycia m. in. pierwszej przenośnej ubikacji, pierwowzoru prysznica czy żeliwnej wanny. Niezwykle interesująca okazała się bogata kolekcja mydeł z różnych zakątków świata i Europy oraz form do ich produkcji. Poznaliśmy też historię produkcji mydła oraz różnych środków czystości w dawnych czasach. Zaskoczyła nas informacja, że mydło kupowano kiedyś na wagę. Mieliśmy możliwość obejrzenia Kolonialki u Dziadziusia Ażurowego, w której kiedyś kupowano mydło na wagę. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy ciekawostek dotyczących higieny w dawnych czasach. Okazuje się, że nie było z tym najlepiej. Niezwykle ciekawe były warsztaty mydlane, w ramach których każdy z nas mógł wykonać mydło  w oryginalnej formie i kolorze, z indywidualnie dobranymi dodatkami i zapachami. Mydełka te oczywiście zabraliśmy ze sobą na pamiątkę magicznych chwil spędzonych w tym magicznym muzeum.

Następnie przenieśliśmy się w czasy współczesne udając się do kina na film pt. Kung Fu Panda. Wycieczka dostarczyła nam wielu wrażeń oraz wzbogaciła naszą wiedzę historyczną.

Fotorelacja tu: na wycieczce

Julia Orzeł

Kl. VI c

 

Galeria

Ostatnio dodane