Bułgaria - marzec 2014

W dniach od 16 do 22 marca 2014 roku    przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 Gniewkowie  wzięli udział w spotkaniu  projektowym. Odbyło się ono w miejscowości Haskovo w Bułgarii  w ramach projektu „European Multiquide” który jest realizowany w latach 2012-2014. W spotkaniu tym uczestniczyli przedstawiciele z 8 partnerskich krajów: Rumunii, Litwy, Turcji, Francji, Portugalii, Grecji, Bułgarii i Polski. Delegacja ze SP1 składał a się z  2 nauczycieli p.L.Zimnej, p.I.Kacprzak  oraz ucznia  VIC Bartłomieja  Czeladki.

Prace projektowe rozpoczęły się powitaniem uczestników spotkania przez p. Dyrektor Secondary School „Vasil Levski”, a także zwiedzaniem poszczególnych klas i całego budynku .Po uroczystościach powitalnych uczestnicy projektu zapoznali się z pobliskim centrum miasta, a także wzięli udział w koncercie powitalnym w Sali Wielkiej Centrum Młodzieży, podczas którego uczniowie szkoły zaprezentowali swoje wokalno-taneczno-sportowe umiejętności.

W  czasie mityngu uczestnicy spotkania wzięli czynny udział w lekcjach warsztatowych przeprowadzonych w szkole z udziałem dzieci, uczestniczyli w spotkaniu z Burmistrzem .Tego samego dnia odbyło się  spotkanie warsztatowe, podczas którego dokonano ewaluacji  postępu  projektu oraz wyznaczono kolejne zadania do wykonania. podczas prac warsztatowych  przedstawione zostały tematyczne prezentacje multimedialne, filmiki i tzw. e-kartki przygotowane zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, a także odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów.

Grupy projektowe zapoznały się z bułgarską kultur  i historią zwiedzając kompleks etnograficzny w mieście Zlotograd, monasterium w Kardzhali, oraz liczne zabytki, muzea i wystawy w miejscowości Plovdiv, gdzie znajdują się ruiny starożytnego teatru.

Oprócz poznawania zabytków i historii bułgarskiej uczestnicy projektu poznawali też żywe tradycje takie jak regionalne potrawy, taniec czy do dziś istniejące zwyczaje kultury Bułgarskiej.