Szkoła Podstawowa nr 1 w Gniewkowie

Olimpijczyk w SP1

ŁUKASZ PAWŁOWSKI, SREBRNY MEDALISTA Z PEKINU W SP 1 GNIEWKOWO

7 stycznia bieżącego roku w murach naszej szkoły gościliśmy  Pana Łukasza Pawłowskiego- wioślarza, torunianina, srebrnego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Po części oficjalnej, czyli przywitaniu gościa przez Panią Dyrektor mgr Dorotę Gliwińską uczniowie klas Va i VIa pod opieką  wychowawców, Pań: Elżbiety Olszewskiej i Ewy Pińskiej miały możliwość bliższego poznania tego młodego i pełnego zapału sportowca. Spotkanie miało nam przybliżyć sylwetkę podziwianego sportsmena, a także drogę, którą musiał pokonać, by nim zostać.  Wspólne spotkanie  było bez wątpienia fascynującym przeżyciem.

Pan Łukasz w bardzo interesujący sposób opowiadał o swoich sukcesach sportowych, ale najważniejszym tematem była Olimpiada i zdobyty dla naszego kraju srebrny medal. Uczniowie chętnie zadawali liczne pytania wioślarzowi, począwszy od zagadnień dotyczących sportu, do tematów zahaczających o jego życie prywatne.

Okazało się, że swoją przygodę  z wioślarstwem rozpoczął „dopiero” w wieku 12 lat, będąc tak jak my obecnie, uczniem klasy szóstej. Nawiązawszy do tego faktu, gorąco zachęcał wszystkich młodych  fanów, by poszli w jego ślady i zainteresowali się jakąś dyscypliną sportową. Wioślarz będąc w naszym wieku dużo myślał o swojej sportowej przyszłości. Zastanawiał się czy wybrać karierę piłkarską czy właśnie wioślarstwo. Na szczęście wybór okazał się celny. Niektórzy chłopcy, za namową Olimpijczyka postanowili zapisać się na dodatkowe zajęcia organizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego – kto wie, może i oni kiedyś staną na podium?

 Gość pochwalił się również licznymi osiągnięciami oraz  opowiedział nam  o swojej najśmieszniejszej przygodzie związanej z ważnymi zawodami. Podczas jednego z występów zablokowało mu się wiosło i zmuszony był wyskoczyć z łódki. Osada mimo takiego poświęcenia zajęła… ostatnie miejsce.  W Pekinie załoga miała trudności z aklimatyzacją i sześciogodzinną różnicą czasu. Ponad pięć dni sportowcy „oswajali się” z  nowymi warunkami, na szczęście udało im się je w porę  pokonać.

Toruń jest bardzo dumny ze swojego sportowca i dlatego został On nominowany obok znanego satyryka Rafała Bryndala do umieszczenia jego podpisu w Piernikowej Alei Gwiazd. Uroczystość ta będzie miała miejsce w czerwcu b.r. w grodzie Kopernika.

 Podczas spotkania każdy zainteresowany miał możliwość otrzymania autografu od mistrza, a także  uwiecznienia niezapomnianych chwil w towarzystwie sympatycznego gościa na wspólnych fotografiach. Była to niezwykle ciekawa wizyta, w końcu mało kiedy zdarza się okazja obcowania z tak cenionymi osobistościami ze świata sportu.

Łukasz Pawłowski pokazał nam prawdziwe życie sportowca, które wymaga naprawdę
dużych poświęceń i wyrzeczeń, zaciętości, determinacji i walki… jak sam  stwierdził, warto jest ćwiczyć do utraty tchu (nawet 18 razy w ciągu  tygodnia), dla choćby jednej, tak wspaniałej chwili jak zdobycie miejsca na olimpijskim podium, która była ukoronowaniem wszystkich wcześniejszych trudów.

Jednakże w karierze najważniejsze jest, że robisz to co lubisz, co sprawia tobie przyjemność, co sprawia, że czujesz się spełniony-dodał na zakończenie Mistrz.

 

Agnieszka Murawska

¯aneta  Krzemkowska

Paweł Kruczkowski

uczniowie klasy VIa

Fotorelacja dostępna w galerii... 
 

Galeria

Ostatnio dodane