Szkoła Podstawowa nr 1 w Gniewkowie

Harcerski Bieg Niepodległościowy

„…Całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce…”

 

W piątkowe popołudnie 6 listopada harcerze z Hufca Inowrocław spotkali się tradycyjnie na Harcerskim Biegu Niepodległościowym w Inowrocławiu.

Nasz szczep reprezentowała 18 Gromada Zuchowa  Krasnale oraz 138 Drużyna Harcerska  im. Janusza Korczaka. Po zameldowaniu się wszystkich drużyn, w kolumnie dwójkowej przemaszerowaliśmy pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie została odśpiewana „Rota”, złożona wiązanka kwiatów oraz zapalono znicze. Druh Czerniak z kręgu seniorów przedstawił krótki rys historyczny odzyskania wolności po przeszło 120 latach niewoli. Następnie wróciliśmy na miejsce zakwaterowania. Po kolacji, którą każdy ze smakiem zjadł, spotkaliśmy się na kominku, aby spędzić wspólnie czas na śpiewaniu harcerskich i patriotycznych pieśni i piosenek. Druh Włodek Duch z kręgu seniorów przedstawił historię Polski z czasów rozbiorów.

Sobotni poranek obudził nas mglistą pogodą. Duch harcerski nie pozwolił jednak na rozczulanie się nad dwiema kropelkami mżawki. Ochoczo przystąpiliśmy do kolejnego zadania, którym było zapoznanie się z historią miasta Inowrocławia z czasów pierwszej          i drugiej wojny światowej. Odszukując według mapy i pytań poszczególnych miejsc wgłębialiśmy się w tamten czas. Pomnik harcerzy walczących o niepodległość, mogiła harcerzy poległych w drugiej wojnie światowej, tablica na murze więzienia – pamięć o krwawej październikowej nocy 1939, postać generała Wł. Sikorskiego w Solankach, pomnik Powstańców Wielkopolskich i wiele innych miejsc pamiętających tamte czasy.

 Nasze harcerskie spotkanie zakończył uroczysty apel, podczas którego każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom i nagrody za udział. Trochę zmęczeni, lecz jak zwykle z weselem wróciliśmy do Gniewkowa.

Fotorelacja dostępna tu: akuku

Czuwaj!

M.Świderska

 

Galeria

Ostatnio dodane