Kto to jest pedagog szkolny?

Pedagog szkolny uzupełnia działalność dydaktyczno-wychowawczą nauczycieli i wychowawców klas.

Jego zadania dotyczą zagrożenia patologią, profilaktyki dzieci i młodzieży, potrzeb uczniów i zjawiska niedostosowania społecznego. Działania pedagoga  powinny być zawsze zindywidualizowane i dostosowane do specyfiki środowiska, z jakiego wywodzi się dany uczeń i problemów, które go dotykają. Pedagog jest pośrednikiem pomiędzy uczniami, nauczycielami i rodzicami.

Do jego głównych obowiązków należy diagnozowanie indywidualnych potrzeb opiekuńczo-wychowawczych dzieci i młodzieży oraz szukanie przyczyn niepowodzeń szkolnych i niedostosowania społecznego. Interweniuje w sytuacjach kryzysowych, takich jak agresja, wandalizm, wulgarność i inne nagłe przypadki w klasie. Jego działania mają na celu wykształcenie w uczniach umiejętności samodzielnego radzenia sobie z problemami dnia codziennego. Ponadto to właśnie on jest odpowiedzialny za opracowanie form pomocy uczniom z problemami. W  zakresie jego uwagi znajdują się nie tylko dzieci trudne, ale także te nad wyraz zdolne, bowiem praca z uczniem zdolnym również wymaga indywidualnego traktowania.

Pedagog szkolny współpracuje również z rodzicami uczniów oraz nauczycielami, oferując im profesjonalne poradnictwo w zakresie opieki i wychowania. Udziela on rodzicom pomocy psychologiczno-pedagogicznej i ma za zadanie wspomagać tych rodziców, którzy wykazują niewydolność wychowawczą. Obowiązkiem pedagoga jest także organizowanie pomocy materialnej dla uczniów z rodzin mających problemy finansowe. Do tego obszaru w głównej mierze zalicza się dofinansowanie zakupu podręczników oraz wyżywienia.

Pedagog szkolny spełnia ważną funkcję realizacji programu wychowawczego placówki oświatowej oraz wywiera wpływ na kształtowanie się postaw i zachowań społecznych uczniów.

W szkole podstawowej nr 1 w Gniewkowi zatrudnionych jest dwóch pedagogów – p. A. Wesołowska oraz p. A. Bromka – Sadowska.