Szkoła Podstawowa nr 1 w Gniewkowie

Astrofestiwal, czyli nauka przez zabawę

To już VII edycja imprezy. Tegoroczny odbył się  09 czerwca na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu. Tradycją stało się uczestnictwo naszych reprezentantów. W tym ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gniewkowie wyjechała silna grupa uczniów- z klas III a –gimnazjalnej, IVb, łączonej, edukacyjno-terapeutycznej  pod opieką:  Dyrektora szkoły Doroty Gliwińskiej, Elżbiety Olszewskiej, Agnieszki Szafrańskiej, Aliny Wajer, Joanny Pawelskiej oraz Janusza Bożko i Przemysława Szmeltera.

 

Wycieczka była okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy astronomicznej, ale także wypoczynku w gronie rówieśników, rozmów z wychowawcami: w drodze powrotnej wszyscy przeszliśmy na jasną drogę mocy śpiewając wspólnie szkolne przeboje.

Motywem przewodnim wydarzenia był Mars. Czerwona Planeta, która od wieków wzbudza wielkie zainteresowanie uczonych, a także pobudza wyobraźnię artystów. Latem 2018 r. dojdzie do Wielkiej Opozycji Marsa, za sprawą której planeta stanie się najjaśniejszym obiektem nocnego nieba (oczywiście po Księżycu). Uczestnicy „Astrofestiwalu”  mogli przygotować  się na to wydarzenie.  Mogliśmy  obejrzeć multimedialne show na telebimie pt. „Wyprawa na Marsa”, były pokazy łazików marsjańskich i familijne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Również rodzina z Gniewkowa  wzięła udział w jednym z konkursów i wygrała. W nadwiślańskim plenerze zaprezentowały się ekipy kujawsko-pomorskich astrobaz oraz miłośnicy i konstruktorzy teleskopów.  Można  było zobaczyć m.in. największy w Polsce mobilny teleskop słoneczny. Z kolei na szczycie wieży Klimek stanął teleskop grudziądzkiego planetarium, które przeprowadziło  dzienne i wieczorne obserwacje nieba. Na Błoniach Nadwiślańskich nie brakowało licznych atrakcji dla najmłodszych i ich opiekunów. Było kosmiczne miasteczko z dmuchanych wahadłowców, „Astro Arena” - plenerowe planetarium z seansami, stanowiska z eksperymentami naukowymi, cyrkowe zabawy i wata cukrowa. Dzieci stworzyły też muzyczny przebój w „Kosmicznym studiu nagrań”. W plenerze ASTROFESTIWALU pojawili się rycerze i szturmowcy galaktycznego imperium z „Gwiezdnych Wojen”. Wieczorem zaprezentował się kosmiczny teatr ognia. Na scenie zaś pojawili  się muzycy toruńskiej formacji Half Light oraz - reprezentujący Grudziądz - zespół Voices Of The Cosmos z premierowymi utworami. Gwiazdą wieczoru była grupa FEEL.

Fotorelacja: Na festiwalu

 

Galeria

Ostatnio dodane